Lütfen bekleyin..
istanbul
27°
19 Ağustos 2019, 19:02

GENİTAL MİKOPLAZMA ENFEKSİYONLARI

26 Mayıs 2018, 23:06

GENİTAL MİKOPLAZMA ENFEKSİYONLARI

Etken
Mikoplazmalar. İnsanlarda atipik pnömoni (M.pneumoniae) ve ürogenital infeksiyonlara (M.genitalium, M.hominis, U.urealyticum) yol açarlar.

Epidemiyoloji 
İnsan genital infeksiyonlarından sorumlu olan en sık mikoplazmalar, M.hominis ve U.urealyticum’dur. Bunlardan başka, bazı NGU olgularında sorumlu etken olarak M.hominis izole edilmiştir. 

Hastalık tabloları
Ürogenital infeksiyonların etiyolojisinden sorumlu olduğu kanıtlanmış üç mikoplazma; U.urealyticum, M.hominis ve M.genitalium’dur. NGU, piyelonefrit, prostatit, epididimit, bakteriyel vajinoz, PID, koriyoamniyonit, nadiren de infertilite olgularında, sorumlu patojen olabilmektedirler. Özellikle U.urealyticum’un spontan abortus, ölü ya da erken doğum, düşük doğum ağırlıklı prematüre doğum olguları ile ilişkisi dikkat çekicidir.

Tanı
Örneklerin uygun besiyerlere ekilmesi ile oldukça güç ve yavaş üreyen (aylar sürebilen) M.genitalium hariç diğer iki etkenin izolasyonu bir hafta içinde yapılabilmektedir. Antijen ya da antikor belirleme yöntemleri daha çok kullanım alanı bulmuştur.

Tedavi
Sadece klinik yakınmaları olanlar tedavi edilmelidir. Bir haftalık tetrasiklin tedavisi, buna yanıtsız olgularda da altı hafta süreli eritromisin tedavisi, mikoplazma infeksiyonu da düşünülen NGU olgularının tedavisi için uygun yaklaşımdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KADIN HASTALIKLARI Kategorisindeki Diğer Haberler
Ashermann Sendromu Nedir? Ashermann sendromu veya diğer tabiriyle "..
Menopoz Nedir?
Aşılama Nedir?
Asherman Sendromu Nedir?
YUMURTALIK KİSTLERİ
MENAPOZ
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları