Lütfen bekleyin..
istanbul
24°
23 Temmuz 2019, 12:44

BADEMCIK ILTIHABI (TONSILLIT)

27 Nisan 2018, 19:49

BADEMCIK ILTIHABI (TONSILLIT)

Bademcikler lenf düğümcükleridir Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler iltihaplanır ve şişerler Buna bademcik iltihabı (tonsilit) denir özellikle çocuklar arasında çok yaygındır.

Belirtiler:

- Boğaz ağrısı,
- Başağrısı,
- Ateş ve üşüme, titreme,
- Boğaz ve çenede ağrıyan bezler

Teşhis:

Tonsilit belirtileri gribinkilere benzer İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır.  Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.
Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.
Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde abse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavi:

Kendinizde veya çocuğunuzda bademcik iltihabı belirtileri görürseniz, bol bol dinlenin, yumuşak yiyecekler yiyin ve boğazınızı rahat-atacak sulu gıdalar alın Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Aspirin veya benzeri ilaçlar (acetaminopen gibi), yardımcı olabilir.

İlaçlar:

Bir bakteri enfeksiyonu söz konusu olursa doktorunuz ağızdan antibiyotik alınmasını tavsiye edebilir. (10 gün kadar) Belirtiler birkaç günde geçer Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma da yapabilir Bunun için antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir.

BADEMCIK VE BURUN ETI AMELIYATLARI

Bademcikler ve lenf bezeri gırtlaktaki lenf topaklarıdır. Bademcikler ağızın gerisinde, lenf bezleri ise gırtlağın en üstündedirler. Her ikisi de vücuttaki enfeksiyonları filtre eder Bunlar özellikle 3 yaşına kadar çok yararlıdırlar. Ergenliğe yaklaştıkça burun etleri (lenf bezleri) hemen hemen yok olurlar ve bademcikler de fındık büyüklüğüne inerler.

Çoğunlukla 3 yaşından sonra çocuklarda (ve bazen de yetişkinlerde) bademcik iltihabı rahatsızlığı görülür (Bu sayfaya bakın) Arada bir bademcikler şişer ve çocuğun sesi genizden gelir Bu bezler sık sık iltihaplanırsa (yılda 3, 4 kez ve ciddi şekilde) doktorunuzun ameliyat önerebilir.

Eskiden hemen hemen her çocuğun bademcikleri ve burun etleri aldırılırdı Antibiyotiklerin keşfi ile bademcik iltihabı daha kolay tedavi edilir hale geldi Fakat, çok ender durumlarda bademcikler öylesine şişebilir ki nefes alma ve yutmayı engelleyebilir Hatta, burnun arkası ve östaki borusu şişmiş burun etleriyle tıkanabilir ve ortak kulak iltihabına neden olur. Bademcik ve burun eti ameliyatları basit müdahalelerdir ve bunlar kolayca çıkartılabilir. Bademcikler tekrar büyümez ama burun etleri yeniden gelişebilir, fakat tekrar sorun haline gelmeleri çok enderdir. Ameliyat sonrasında çocuğunuz bir kaç saat veya en çok 1-2 gün hastanede kalır ve şiddetli boğaz ağrısı ve acısı birkaç gün daha sürer Bu ameliyatlar boğaz enfeksiyonlarını kökünden çözümleyemezler Bademcik iltihabına neden olan bakteriler (genelde streptokok) boğazı da iltihaplandırabilir. Gene de bu ameliyatlardan sonra boğaz iltihapları çok seyrekleşir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları