Lütfen bekleyin..
istanbul
23°
27 Mayıs 2019, 16:32

Mantar (Tinea)

01 Haziran 2018, 19:05

Mantar (Tinea)

TineaPedis ayağın mantar enfeksiyonunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. Mantarlar yaşayan mikroorganizmalardır ve her insanda büyüyüp çoğalırlar. Bu enfeksiyonun oluşmasında kişilerin  ayak  ve ayakkabı  hijyeninin  önemi büyüktür.

Geleneksel olarak çıplak ayakla  dolaşan  kişilerde  gelişmemektedir. Ayağın terli, nemli ve yetersiz havalanıyor olması etken mantarların gelişmesi için birebir ortamlardır.

Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

Mantarlar  nemli - ıslak  ortamlarda büyümeyi  sevmektedir. Terleyen ayak, yıkandıktan sonra kurulanmamış ayak, sıkı ayakkabılar ve çoraplar, sıcak iklim, mantar gelişimini  kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonu değişik kişilerde, değişik klinik görüntüler verebilir.

Parmak aralarında soyulma, kabuklanma, çatlaklar, ayak tabanında kızartı, kabuklanma, kepeklenme, su dolu kabarcıklar, kaşıntı gibi birbirinden farklı şekillerde görülebilir. Ayak tırnakları da bazen enfekte olabilmektedir. Mat, rengi değişmiş, kalınlaşmış veya tırnağın şeklini yitirmiş, tırnak gibi değişik klinik görüntülerle karşımıza çıkabilmektedir.

Tedavi edilmediği taktirde ayakta oluşan çatlamalar ve deri bütünlüğünün bozulması bakteriyel enfeksiyonların gelişimini kolaylaştıracaktır.

Mantar Tanısı Nasıl Konur?

Direk muayene, direkt gözle inceleme dışında, deri kepeğinin mikroskopta incelenmesi, wood lamba muayenesi ve alınan deri kazıntılarının mantar üreme ortamında ekilerek üremenin olup olmadığına bakılmasını ( kültür) da içermektedir.

 


Mantar Tedavisi

Mantar tanısı konulur konulmaz tedavi başlatılmalıdır. Basit vakalarda sadece anti-fungal kremler yeterli olabilir. Daha ciddi vakalarda ayakları yıkamak için özel sabunlar, ağızdan alınan anti-fungal ilaçlar gerekebilir. Tırnak tutulumunu tedavi etmek oldukça güç olabilir. Anti-fungal tedavide tedavi protokolüne tam uyulmalıdır. Deri daha iyi görünüyor diye tedavinin kesilmesi halinde mantar tekrarlayabilir ve bu kez anti-fungal tedaviye direnç gelişebilir. Bu durumda daha komplike tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Mantar Enfeksiyonunu Nasıl Önleyebiliriz?

Aşağıda sayılan basit kurallara dikkat ile mantar oluşumu veya tekrarlamasını önleyebiliriz.

• Ayakları günde bir kez, gerekiyorsa daha sık yıkayınız ( sabunla ).
• Ayakları iyice kurulayınız ( özellikle parmak aralarını ).
• Ayakları kurulamadan çorap veya ayakkabı giymeyiniz.
• Sıkı ayakkabı giymeyiniz ( özellikle sıcak havalarda ).
• Hava alabilen sandalet tarzı ayakkabılar yaz ayları için ideal ayakkabı tipidir.
• Pamuklu çorap giyiniz, günlük veya gerekiyorsa daha sık değiştiriniz.
• Mümkünse evde çıplak ayakla dolaşınız.
• Yaz aylarında ayakkabı içine anti-fungal pudralar kullanınız.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları