Lütfen bekleyin..
istanbul
22°
20 Haziran 2019, 02:23

Biberiye

02 Haziran 2018, 20:06

Biberiye

Latince adı: Rosmarinus officinalis

İngilizce: Rosemary

Almanca: Rosmarin

Özellikleri: Gut hastalığına karşı,Ürik asit yükseliğine karşı, Sıksık başağrısı çekenler, Allerjiye bağlı migren ağrılarına karşı, Hafif derecede romatoid artiri şikâyetlerinde, Aritmi, Üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı önleyici ve koruyucu

Biberiye çok yeni araştırmaya başlamış olduğum bir bitkidir. Avrupa ve Amerika'da üzerinde çok fazla araştırmalar yapılmış olan bir bitkidir. Literatürde, bu bitki hakkında çok fazla araştırma sonuçları bulmak mümkündür. Bu nedenle biberiyeyi araştırmayı hep ertelemişimdir. Onu detaylı olarak incelemeye başlayalı yaklaşık üç yıl oldu. Hemen belirtmeliyim ki, gerçekten çok sayıda değişik hastalıklara karşı etkisi olabileceği görüşüne sahibim. Biberiyenin insan sağlığını olumlu yönde etkileyen ve daha bir birçok hastalığa karşı da koruyucu ve önleyici ve de tedavi gücünün olduğuna inanıyorum. Henüz çalışmalarımın tamamlanmamış olması nedeniyle, elde ettiğim iki sonucu burada açıklamakla yetineceğim. Buna göre, benim araştırma sonuçlarımdan elde ettiğim verilere göre, gut hastalığı, üst solunum yolları enfeksiyonları ve sık sık başağrısı şikâyeti çekenlerin imdadına yetişir. Aritmi şikâyeti olanların da faydalanabileceği bir bitkidir.

Romatoid artirit hastalarına önermemin nedeni, yapraklarında çok zengin olarak betulinic asit ve beta pinene içermesidir. Özellikle biberiyenin yapraklarında bol miktarda bulunan betulinik asit, prostaglandin inhibitörü olması nedeniyle romatizma hastalarına önermekteyim. Hem ağrı kesici hem de antiinflamatuvar özelliğe sahip çok sayıda etkin madde içermesinden dolayı da romatizmal şikâyeti olanlara uygundur.

Geniş spekturumlu doğal bir antibiyotik

Biberiyeyi ilk incelediğimde, dikkatimi çeken içeriğinde çok sayıda antibakteriyel özellikli etkin maddeyi bulunduruyor olmasıdır. Bunlardan bazıları,

 • bornyl-acetat
 • borneol
 • betulinic acid
 • alpha-terpineol
 • apigenin
 • ursolic acid
 • terpinen4-ol
 • safrol
 • rosmarinic acid
 • methyl-eugenol
 • limonen

Yukarıda belirtmiş olduğum antibakteriyel özellikli bu etkin maddeler varmış diye, onu hekiminizin size önerdiği antibiyotik ilaçların yerine kullanabilirim sonucunu çıkarmayınız.
Kış aylarında gribe ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı mükemmel bir koruyucu ve önleyici olarak kullanabilirsiniz.


Karaciğerin dostu

Kime sorsanız karaciğerin dostu birkaç tane bitki sayınız diye, ilk akla gelenler enginar, kereviz, çilek, taze kayısı olabilir. Ancak, biberiye genel olarak karaciğerin güçlü bir dostudur. Karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların, siroz hastalarının da yardımcısıdır.

Biberiye bitkisinin diğer bitkilerdede olduğu gibi birden fazla türü bulunmaktadır.

 

Etiketler : Biberiye, rosmarine, tıpilmi
 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ALTERNATİF TIP Kategorisindeki Diğer Haberler
Yulaf samanı çayı
Yosun çayının faydaları nelerdir?
Yeşil kahve
Yasemin çayının faydaları nelerdir?
Yaban mersini çayının faydaları nelerdir?
Şerbetçi (Maya) otu
  RSS
  © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları