Lütfen bekleyin..
istanbul
29°
20 Haziran 2019, 01:45

Domates

02 Haziran 2018, 20:20

Domates

Değerli okuyucu, toplumda yerleşmiş olan yanlış bilgiyi düzeltmek oldukça zordur. Kime sorsanız, 'gözlere hangi sebze iyi gelir' diye, alacağınız cevap, havuçtur. Halbuki, bu yanlıştır. Domatesin gözlerimiz üzerindeki olumlu etkileri havuçtan çok daha güçlüdür. Domates bir yaz sebzesi olup, yaz mevsiminde tüketilmelidir. Genel bir kural olmamakla beraber her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir.

İnsan vücudu (metabolizması) mevsimlere bağlı olarak farklı çalışır. Kaldıki, tüm canlıların metabolizmaları gece ve gündüze bağlı olarak dahi farklı çalışır.

Domatesin en güçlü olduğu özellikleri,

 • Antioksidan
 • Kalp büyümesine karşı önleyici
 • Kalbin dıştan yağlanmasına karşı hem koruyucu hem de yok edici
 • Makula dejenerasyonuna karşı önleyici ve koruyucu olması
 • Makula dejenerasyonu başlangıç aşamasında ise, tedavi edici
 • İyi huylu prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğuna karşı
 • Yüksek göz tansiyonun düşürülmesinde olumlu etkisi vardır
 • Kolestrolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde yardımcı

Domatesin bu saydığım özelliklerinden istifade edebilmek için, doğal tohumundan yetiştirilmiş olma şartı vardır. Eğer, satın aldığınız domates ebter (kısır) tohumdan elde edilmiş ise, yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden istifade edemiyorsunuz demektir. Bazen size sunulan domatesin 'arılı domates' olduğunu da söyleyebilirler. Ve hatta organik domates diye de savunabilirler. Adı, ister 'arılı' isterse de 'organik' olsun; Tohumu ebter (kısır) tohum ise, değişen bir şey olmayacaktır.
Yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden faydalanamıyorsunuz demektir. Hangi sebze veya tahıl olursa olsun, tohumu ebter (kısır) ise, onun hastalıklara karşı önleyici ve koruyucu gücünden yeterli düzeyde istifade edemeyeceksiniz demektir. Tüketeceğiniz sebze ve tahılın veya da bakliyatın ebter tohumlu olmaması gerekir.

Domates veya brokoli iyi huylu prostat büyümesinin neden olduğu idrar yapma zorluğuna karşı mükemmel birer çözüm getirmektedirler. Domates, bazı insanlar için allerjendir. Eğer, domatese karşı allerjiniz var ise, bu taktirde brokoli önermekteyim.


Egzama ve Sedef hastaları dikkat!

Egzama şikayeti olanların domates tükemine karşı ölçülü olmalarını öneririm. Özellikle çiğ domates tüketiminde ölçülü olmaları gerekir. Domates, içerdiği bazı etkin maddeler bakımından egzamayı azdıran bir sebzedir.

 


 

 

Etiketler : Domates
 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ALTERNATİF TIP Kategorisindeki Diğer Haberler
Yulaf samanı çayı
Yosun çayının faydaları nelerdir?
Yeşil kahve
Yasemin çayının faydaları nelerdir?
Yaban mersini çayının faydaları nelerdir?
Şerbetçi (Maya) otu
  RSS
  © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları