Lütfen bekleyin..
istanbul
22°
20 Haziran 2019, 02:43

Karabaş otu

02 Haziran 2018, 20:32

Karabaş otuLatince adı : Lavandula stoechas
Almanca : Schopflavandel
İngilizce : Lavandin
Özellikleri : Balgam söktürücü, idrar yolları enfeksiyonlarına karşı, egzema yaralarını iyileştirici, sinir ve kalp kuvvetlendirici, ağrı kesici, sinüzite karşı, beyin tümörlerini geciktirici, akciğer ve kan kanserlerini geciktirici, sinirsel baş ağrısına karşı, uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı, yüksek tansiyona karşı, kan dolaşımı bozukluğuna karşı, iç huzursuzluğuna karşı, yorgunluğa karşı, romatizmaya karşı, kanı sulandırıcı


Karabaş otu lavantanın bir türüdür. Karabaş otunun kullanımı çok eski tarihlere dayanır. Osmanlı döneminde, koleraya karşı kullanılması için ferman çıkartılmıştır. Birinci Dünya Savaşı?nda yaralardaki mikropları öldürmek amacıyla da bol miktarda kullanılmıştır.

Değerli okuyucu, karabaş otunu hiçbir hastalığa karşı önleyici olarak kullanmayınız. Ancak, rahatsızlığın ortaya çıkmış olması durumunda sadece yardımcı tedavi amaçlı kullanınız. Önleyici olarak kullanılmamasının en önemli nedeni vücudumuzdaki bazı çok önemli enzimler için inhibitör etkisi gösterebilmesinden kaynaklanmaktadır. Mecbur kalınmadıkça ve hekime danışmadan yirmi yaş altındaki insanların kullanmamasını özellikle öneririm.

Araştırmalarım sonucunda, karabaş otunun akciğer ve kan kanserinin ve de beyin tümörlerinin genel olarak ilerlemesinde güçlü bir geciktirici ve durdurucu özelliği olduğunu gördüm. Hatta bazı akciğer, kan ve beyin kanserli hastalarda öylesine etkilidir ki onları kesin olarak tedavi edebilmektedir.

Karabaş otunun içerdiği perillyl-alkol hem hücre bölünmesini önlemekte, hem de prostat, pankreas, bağırsak ve meme tümörlerine karşı etkin özellik göstermektedir. İçerdiği geraniol maddesinin kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliği vardır.

Kan dolaşımını düzenleyici özelliği yüksek oranda (yaklaşık 5.000 ppm) içerdiği rosmarinik asitten kaynaklanmaktadır. Rosmarinik asitin önemli diğer iki özelliği antiatherosclerotic (damar sertliğine karşı) ve kanı sulandırıcı olmasıdır.

Karabaş otunun içerdiği 1,8-cineole antibakteriyel, antiallerjik, sedatif (sakinleştirici), antirhinitis (burun nasal membranında oluşan enfeksiyona karşı), antilaryngitic (ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı) ve hypotensive (tansiyon düşürücü) özelliği olan bir maddedir. Genel olarak karabaş otu yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Özellikle, içerdiği caryophyllene maddesi staphylococ ve streptococ bakterilere karşı çok güçlüdür.

 

Etiketler : Karabaş otu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ALTERNATİF TIP Kategorisindeki Diğer Haberler
Yulaf samanı çayı
Yosun çayının faydaları nelerdir?
Yeşil kahve
Yasemin çayının faydaları nelerdir?
Yaban mersini çayının faydaları nelerdir?
Şerbetçi (Maya) otu
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları