Lütfen bekleyin..
istanbul
23°
27 Mayıs 2019, 16:46

Sistemik Bir Hastalık Olarak Allerji

05 Mayıs 2018, 14:01

Sistemik Bir Hastalık Olarak Allerji

Allerji; normalde zararsız olan maddelere (allerjenlere) karşı organizmanın anormal/aşırı bağışıklık sistemi cevapları vermesidir. Atopi; normalde zararsız olan maddelere (allerjenlere) karşı, aşırı miktarda IgE yapılmasına neden olan genetik özelliktir.

Allerjen: Allerjenler normalde çoğu insan için zararsız partiküllerdir. Allerjenler; polenler, mantar sporları (KÜF), ev tozu akarları (MİTE), hayvan allerjenleri, arı venomu, hamamböceği allerjenleri.

Normal Ve Anormal İmmun Sistem:

 

Non-SELF, non-patojen allerjenlere cevap ile oluşabilecekler: anafilaksi, allerjik rinit ve konjunktivit, astım, atopik dermatit, ürtiker ve anjioödem, gıda allerjisi, ilaç allerjisi, arı allerjisi, lateks allerjisi.

Ürtiker: Deri yüzeyinde oluşan, etrafı eritem ile çevrili, değişik büyüklükte, kaşıntılı, ödematöz plaklardır.

Anjioödem: Ürtikerin, dudak veya mukoza ödemleriyle birlikte olan ya da, dermisin derin tabakalarını tutan formuna anjioödem adı verilir.

Allerjik rinit: Rinit belirti ve bulguları + birlikte olan hastalıkların belirti ve bulguları.

Astım: Tekrarlayan; öksürük, dispne ve vizing atakları vardır. Kronik havayolu inflamasyonu vardır.

Atopik dermatit: Sıklıkla infant ya da çocuklukta ortaya çıkan, iyileşme ve alevlenmelerle seyreden, kronik bir deri hastalığıdır.

Gıda allerjisinin etkileri: Sistemik; anafilaksi. GIS; bulantı-kusma, karın ağrısı,kolik, diare.Solunum sistemi; rinit, astım, larinks ödemi. Deri; pruritus, eritem, ürtiker ve anjioödem, egzema.

İlaç allerjisine bağlı olarak oluşabilecekler: ürtiker ve anjioödem, eritema multiforme, stevens-johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz, morbiliform ekzantem, sabit ilaç döküntüsü.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ACİL TIP Kategorisindeki Diğer Haberler
Spontan (non-travmatik) intraserebral kanamalar tüm inmelerin %20’sini o..
Göz Acilleri Bölüm 1
Anafilaksi Tedavisi
Anafilaksi Tanısı
AMI
AMI
Pnomoni
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları