Lütfen bekleyin..
istanbul
24°
23 Temmuz 2019, 11:52

Aft

19 Kasım 2018, 22:32

Aft Nedir?

Aft Nedir?

Aft olarak adlandırılan ve ağızda dil, yanak ve damak gibi bölgelerde ortaya çıkan ağız ülserleri; kişinin hayatını oldukça fazla etkileyen hastalıklar arasında gelmektedir. Yemek yeme, konuşma ve birşeyler içme gibi eylemleri kısıtlayan aft, tükürük bezinin kontrol edilmesini de güçleştiren bir hastalıktır.

Aftın Nedenleri Nedir?

 • Dudak ısırma
 • Yanak kemirme
 • Bazı gıdaları karşı hassasiyet (acı, baharatlı yiyecekler, çikolata vb.)
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Darbe sonucu oluşan yaralar
 • Hormonal dengesizlikler
 • Bazı diş macunu ve gargaralar
 • Bazı ilaçlar
 • Kaygı ve stres

Aftın Risk Faktörleri Nedir?

Kadınlarda aft görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır. Özellikle ergenlik döneminde sıklıkla meydana gelmektedir. Bunun yanında sigara, protez, bazı hastalıklar, gıda alerjisi, sağlıksız beslenme aftın ortaya çıkmasında risk faktörü oluşturmaktadır.

Aftın Komplikasyonları Nedir?

Aft; Çölyak, Ülseratif Kolit, Behçet hastalığı gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında aft konuşma, yeme ve içmede oldukça sorun yaşanmasına neden olmaktadır.

Aft için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Tekrarlayan aft vakalarında doktor muayenesi için randevu almakta gecikmeyin. Bunun yanında aft ağrılarınız şiddetliyse bir an önce doktor randevunuzu oluşturmalısınız. Randevu öncesinde aftın ortaya çıktığı tarihi ve tekrarlama durumlarınızı not etmenizde fayda var.

Aftın Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan ağız muayenesi ile aft teşhisi rahatlıkla konulmaktadır. Ortaya çıkan belirtiler, şikayetler, aftın çıktığı bölge ve yapısı incelenerek tanı konulmaktadır.

Aftın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aftın tedavisinde günlük hayatta yapılacak birtakım değişiklikler önemli bir rol oynamaktadır. Kullanılan ağız bakım ürünleri değiştirilmeli, beslenmeye dikkat edilmelidir. Eczanelerde aft için birtakım merhemler bulunmaktadır. Ancak evde yapacağınız birtakım yöntemler de aftın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bir çay bardağı su ile yarım çay kaşığı tuzu karıştırarak ağzınızda çalkalayabilirsiniz.

Aft Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Aft hastaları sert diş fırçalarından kaçınmalı, diş macunu ve gargara seçiminde sodyum lauril sülfat içermemesine dikkat edilmelidir. Yemek yerken ve sakız çiğnerken konuşulmamalı, sağlıklı beslenmeli, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
  RSS
  © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları