Lütfen bekleyin..
istanbul
24°
23 Temmuz 2019, 11:52

Akciğer Zarı Kanseri

23 Kasım 2018, 17:07

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Nedir?

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Nedir?

Akciğer zarı kanseri diğer adıyla Mezotelyoma, akciğer zarlarının habis hastalığıdır. Akciğer ile göğüs kafesi arasındaki boşlukta sıvı birikintilerinin oluşmasıyla veya zarların kalınlaşmasıyla başlar.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Belirtileri Nedir?

Akciğer zarlarında kalınlaşma ve zarlar arasında sıvı birikmesi sonucunda oluşan bu hastalığın belirtilerinden en sık rastlananı ağrı ve nefes darlığıdır. Aynı zamanda öksürük, kilo kaybı, vücutta oluşan kansızlık ve gün içinde oluşan yorgunluk bu hastalığın belirtilerindendir. Zarların aşırı kalınlaşması ve bası ile boğazda ağrı, yutkunma güçlüğü, boyun ve yüzde şişkinlik oluşmaya başlar.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Nedenleri Nedir?

Akciğer zarı kanserinin nedenleri arasında olan asbest lifli yapıda olan kanserojen bir mineraldir. Asbest kullanılan yerlerde önlem alınmadığı takdirde havada uçuşan lifsel partiküller solunum yoluyla akciğere girmekte ve akciğer zarına geçerek kansere sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda Anadolu’da bu hastalığın görülmesi üzerine yapılan araştırmalarda bölgenin bazı yörelerinde beyaz toprak adı verilen bu mineralleri içeren toprağın kullanıldığı görülmektedir. Sıva ve boya malzemesi olarak evlerin duvarlarında kullanılan bu madde akciğer zarı kanserine sebep olmaktadır.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Risk Faktörleri Nedir?

Akciğer zarı kanseri ile ilgili yapılan araştırmalara göre en önemli risk faktörü asbeste maruz kalınmasıdır. Asbest günümüzde izolasyon malzemeleri, ses ve ısı yalıtım malzemeleri gibi birçok yerde kullanılan yaygın maddelerin başında geldiği için bu işlerde çalışan kişilerin gerekli önlemleri almaması beraberinde bu hastalığı getirebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda SV ismi verilen virüsün de bu hastalığa sebep olabileceği saptanmıştır.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Komplikasyonları Nedir?

Akciğer zarı kanseriyle birlikte akciğer zarlarının aşırı kalınlaşması ve bası ile boğazda ağrı, yutkunma güçlüğü, boyun ve yüzde şişkinlik oluşmaya başlar. Malin etki ile katabolik süreç artar ve vücut tüm enfeksiyonlara karşı kendini koruyamaz.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Akciğer zarı kanseri belirtilerini uzun yıllar saklayabilen bir hastalıktır. Ama bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bu yüzden belirtilerin sıklaşması ve geçici olmaması durumunda hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Belirtiler sonucu kontrol için hastaneye gelen hastanın göğsünün hasta tarafının diğerine göre küçülmüş olduğu ve omuz tarafınında düşük durduğu saptanmıştır. Sıvının toplandığı akciğer zarı akciğeri sararak kalınlaşmasına neden olur. Oluşmuş olan sıvı enjektör yardımı ile alınarak incelenir. Sıvıda tümör hücrelerinin görülmesi durumunda akciğer zarı kanseri tanısı konulabilir ancak kesin sonuç için biyopsiye ihtiyaç vardır.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Biyopsinin ve akciğer zarı kanseri tanısının konulmasının ardından tedavi planlaması yapılmalıdır. Hastalığın türüne göre tedavi şeklide değişiklik göstermektedir. Sarkomatöz ve mixt görülen hastalarda kemoterapi ve radyoterapi uygulanırken, epitelyal görülen hastalarda cerrahi tedavi seçeneği uygulanabilir. Fakat sonrasında hastaya kemoterapi ve radyoterapi de uygulanmalıdır.

Akciğer Zarı Kanseri (mezotelyoma) Yaşam Stili Önerileri

Akciğer zarı kanseri tedavisinden sonra akciğer için faydalı besinler ile kaliteli ve sağlam bir şekilde beslenerek vücudun bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Hastalık süresince ve sonrasında hastanın moralinin yüksek tutulması tedavi süreci kadar önemlidir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları