Lütfen bekleyin..
istanbul
10°
28 Şubat 2020, 22:00

Aşılama

29 Kasım 2018, 23:23

Aşılama Nedir?

Aşılama Nedir?

Aşılama, uzun süre boyunca çocuk sahibi olmak isteyip de doğal yollardan olamayan çiftlerin yapay yollardan çocuk sahibi olmaları için uygulanan yöntemdir. Erkeğin spermi, belirli işlemlerden geçirilerek kadının vajinasına veya rahmin içine bırakılır ve sperm ile yumurtanın döllenmesi sağlanır.

Aşılama Belirtileri Nedir?

Aşılama, ancak kadın ve erkek üreme hücrelerini üretebiliyorsa gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Aşılama işlemi birkaç dakikalık bir sürede gerçekleşir. Kadın jinekolojik muayene pozisyonundayken, içinde birtakım işlemlerden geçirilmiş sperm bulunduran bir mikroenjeksiyon ile vajinadan içeri girilir. Bu spermler rahimde uygun bir ortama bırakılır ve yumurta ile birleşmesi sağlanır.

Aşılama Nedenleri Nedir?

 • Aşılama işlemi, birtakım sorunlardan dolayı doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere çocuk sahibi olma imkanı tanır. Bu sorunlardan bazıları;
 • Kısırlık
 • Rahim ağzı şekil bozuklukları
 • Salgılama sistemindeki sıkıntılar
 • Spermin şekil, sayı veya işlev bakımından yetersiz olması
 • Yumurtlamanın uygun şartlarda gerçekleşmemesi
 • Cinsel ilişki problemleri
 • Kadının sperme karşı savunma sisteminin güçlü olması

Aşılama Risk Faktörleri Nedir?

Doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamamanın sebebinin kadın veya erkekte olması ihtimali eşittir. Üreme sistemindeki herhangi bir işlev bozukluğu, çocuk sahibi olma konusunda büyük bir engel olabilir. Bu engel, aşılama tedavisi ile aşılabilir.

Aşılama Komplikasyonları Nedir?

Aşılamanın olası komplikasyonu aşının tutmamasıdır. Yani, aşılama uygun şartlarda gerçekleşse bile tutma ihtimali %20 civarında olduğundan ilk aşıda çocuk sahibi olma şansı düşüktür. Bunun dışında, aşılama sebebiyle, 3’ten fazla yumurta aynı anda döllenebilir -ki bu sağlıklı olmadığı için istenmeyen bir durumdur- veya yumurtalar çok fazla gelişebilir. Ayrıca, enfeksiyon riskini en aza indirgemek için hijyen konusunda titiz davranılmalıdır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, ortalama bir sene boyunca, özellikle yumurtlama dönemlerinde cinsel birlikteliklerini sıklaştırmalıdır. Tüm bu çabalara rağmen istenilen sonuç alınamıyorsa, gerekli tedavi için bir alanında uzman kimseye görünülmelidir.

Aşılama Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

 • Aşılama işlemi için, kadın ve erkekten farklı tetkikler istenir.
 • Erkekten istenen bazı tetkikler: sperm analizi, fiziksel muayene, morfolojik değerlendirme, MAR testi, hormon ve serolojik testler.
 • Kadından istenen bazı tetkikler: fiziksel muayene, regl sürecinin belirli evrelerinde yapılacak olan hormon analizleri, genel hormon profili.

Aşılama Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşılama işleminin kendisi bir tedavidir. Bazı nedenlerden ötürü, uzun süre çocuk sahibi olamayan erkek ve kadınlara yönelik bebek yapma tedavisidir. Genelde ilk aşının tutma ihtimali düşüktür. Gerekli şartlar sağlandığında, ikinci ve daha sonrasında uygulanacak aşılar da söz konusu olabilir.

Aşılama Yaşam Stili Önerileri

Aşılama sürecinin tümünde, çiftlerin kendini her duruma hazırlamaları ciddi derecede önem arz etmektedir. Bu yüzden, uzman kişilerden her türlü bilgiyi edinmeli ve psikolojik olarak her duruma hazırlanmalıdır.

 

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KADIN HASTALIKLARI Kategorisindeki Diğer Haberler
Ashermann Sendromu Nedir? Ashermann sendromu veya diğer tabiriyle "..
Menopoz Nedir?
Asherman Sendromu Nedir?
YUMURTALIK KİSTLERİ
MENAPOZ
MEME KANSERİ
  RSS
  © 2020 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları