Lütfen bekleyin..
istanbul
22 Şubat 2020, 02:36

Frengi

29 Kasım 2018, 23:33

Frengi Nedir?

Frengi Nedir?

Sifiliz olarak da adlandırılan frengi, bakteri yoluyla bulaşan cinsel hastalıklar arasında gelmektedir. Kronik bir enfeksiyondur. Geçmişi çok eskiye dayanan frengi, Afrika kökenli Amerikalılarda ve beyazlarda daha fazla görülmekte ve vücudun birçok bölgesinde etkili olmaktadır.

Frenginin Belirtileri Nedir?

Frengide bakteri vücuda girdikten sonra belirtiler evre evre ortaya çıkmaktadır.

1.evrede; bakteri kan yolu ile vücuda yayılır. 20-25 gün sonra bakterinin vücuda girdiği bölgede ıslak, etrafı kırmızı ancak ağrı yapmayan sivilce şeklinde yaralar meydana gelmektedir. Bu yaralar genellikle vajinada, genital bölgede, ağız ve dudak kısmında oluşmakta ve 2-3 hafta sonra geçmektedir.

2.evrede; tedavi edilmeyen hastalık bu evrede tüm vücuda yayılmaktadır. Yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, el, ayak ve vücudun bazı bölgelerinde döküntüler yaşanmaktadır. İştahsızlık ve kilo kaybı görülür. Kaşlar ve saçlar dökülmeye başlar. Hastalığın bu evresi 1 yıldan fazla sürebilir.

Latent evre: Bu evrede yapılan testlerle hastalığın pozitif ve bulaşıcı olduğu görülür. Pek çok organı etkileyen bakteri vücutta olduğu için bu evre 5-10 yıl sürebilir.

Frenginin Nedenleri Nedir?

Cinsel yolla bulaşan treponema pallidum adlı bakterinin neden olduğu frengi, yıllarca sinsi şekilde kendini gizleyebilen bir hastalıktır. Tedavi yöntemleri gelişmiş olmasına rağmen son yıllarda cinsel ilişki serbestliğinin artması nedeniyle bu hastalıkta artış gözlemlenmektedir.

Frenginin Risk Faktörleri Nedir?

  • Erken yaşta cinsel ilişki
  • Korunmasız şekilde cinsel ilişki
  • Çok eşli cinsel yaşam
  • Eşcinsel ilişki
  • AIDS’e yol açan HIV virüsü ile enfekte olmuş olma gibi faktörler frengiye yakalanma riskini arttırır.

Frenginin Komplikasyonları Nedir?

Tedavi edilmeyen frengi, vücudun pek çok bölümünü etkilemekte ve hasara yol açmaktadır. HIV enfeksiyonu riskini artırmaktadır. İnme, menenjit, sağırlık, görsel sorunlar, demans gibi bir dizi sorunlara yol açmaktadır. Bunun yanında kalp-damar hastalıklarına ve kalp kapakçığında iltihaplanmalara neden olmaktadır. Son olarak gebelik durumunda doğmamış bebeğe hastalığın taşınma durumu söz konusudur. Düşük ve ölü doğum yapma gibi komplikasyonları da bulunmaktadır.

Frengi İçin Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Doktor randevusu öncesinde kesin tanı konulabilmesi için her belirtinin iyi şekilde gözlemlenmesi ve doktora doğru şekilde aktarılması gerekmektedir.

Frenginin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hasta şikayetlerinin yanında yapılan kan testi ve klinik belirtilerle tanı konulmaktadır. Bunun yanında genital bölgede veya vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen akne şeklindeki yaralardan örnek alınarak mikroskobik incelemesi yapılmaktadır. Bakterinin karanlık saha mikroskobik varlığıyla tanı konulmaktadır.

Frenginin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pek çok hastalık çeşidinde olduğu gibi frengide de erken teşhis çok önemlidir. Kendini çok iyi gizleyen bir hastalık olduğu için tedavide geç kalmamak önem taşımaktadır. Doktorun hastaya özel uygulayacağı penisilin, doksisiklin, tetrasiklin türü antibiyotiklerle frengi tedavi edilmektedir. Hastalık sırasında tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için testlere devam edilmektedir. Tedaviden 2 gün sonra bulaşıcı olma durumu ortadan kaybolur. Tedavi edilen kişinin ve partnerinin de mutlaka muayene olması gerekmektedir.

Frengi Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Bariyer yöntemlerin (prezervatif) kullanımı frengi gibi cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığın önüne geçmede etkili olacaktır. Bunun yanında tek eşlilik de hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır. Kan nakli yapılacak durumlarda kanın uygun testlerden geçtiği mutlaka kontrol edilmelidir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Düz Taban Nedir?
    RSS
    © 2020 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları