Lütfen bekleyin..
istanbul
22 Şubat 2020, 04:20

Hipofiz Bezi Yetmezliği

29 Kasım 2018, 23:36

Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?

Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?

Beynin altında, burun kanalların arkasında yer alan hipofiz bezi; büyüme, fiziksel aktiviteleri yerine getirme ve üretkenlik gibi durumları kontrol eden bir merkez olarak çalışmaktadır. Ön lob ve arka lob olarak iki şekilde yer alan hipofiz bezi çeşitli hormonlar salgılamaktadır. Hipofiz bezi çeşitli sebeplerle işlevini yitirir ve salgılama işlemini doğru şekilde gerçekleştiremez. Salgılamanın durması veya azalması durumu hipofiz bezi yetmezliği olarak tanımlanmaktadır.

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Belirtileri Nedir?

Hipofiz bezi yetmezliği ile birlikte:

 • Çocuklarda büyüme ve cinsel gelişimde yavaşlama
 • Kan şekerinde aşırı düşme (hipoglisemi)
 • Adetten kesilme
 • Kısırlık
 • Doğum sonrası süt verememe
 • Erkeklerde cinsel isteksizlik
 • Sakal ve kılların dökülmesi
 • Bitkinlik, iştah azlığı, kilo kaybı

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Nedenleri Nedir?

Hipofiz bezinde meydana gelen tümörler salgılamada problemlere yol açmakta ve hipofiz bezi yetmezliğine sebep olmaktadır. Bunun yanında doğum sırasında aşırı kanamayla hipofiz bezinin hasar görmesi, sarkoidoz, hemokromatoz, gibi hastalıkların hipofiz bezini tutması, kafa travmaları, hipofiz tümörü tedavisinde kullanılan radyoterapi tedavisi 2 yıl sonra hipofiz yetmezliğine sebep olmaktadır.

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Risk Faktörleri Nedir?

Hipofiz ameliyatları, radyoterapi tedavisi, kafa travmaları, sarkoidoz, hemokromatoz gibi hastalıklar hipofiz bezi yetmezliğinde risk faktörü oluşturmaktadır.

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Komplikasyonları Nedir?

Kadınlarda adetten kesilme, süt verememe; çocuklarda büyüme ve gelişmede yavaşlık sonucu cücelik; erkeklerde ise cinsel isteksizlik, kısırlık, sakal ve tüylerde dökülme gibi komplikasyonlar gelişmektedir. Bunun yanında hormonlarda yanaşan düşme ile hipoglisemi (ani kan şekeri düşüklüğü) de gözlemlenmektedir.

Hipofiz Bezi Yetmezliği için Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Ortaya çıkan belirtilerden sonra doktor randevusu almada geç kalınmamalıdır. Bunun yanında doktor ortaya çıkan belirtiler hakkında detaylı şekildebilgilendirilmelidir.

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Hasta şikâyetleri ve doktorun yaptığı fizik muayenenin yanında birtakım kan ve idrar testleriyle kandaki ve idrardaki hormon düzeyine bakılır. Tiroid, seks ve kortizol hormonlarının düşüklüğünde hipofiz yetmezliği şüphesi kuvvetlenmektedir. Bunun yanında hormonların düşük olmasının altında yatan sebeplere yönelik testler yapılır ve tanı konulur.

Hipofiz Bezi Yetmezliğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen hipofiz yetmezliği erken teşhis edilmezse cüceliğe neden olmaktadır. Cüce çocuklarda büyüme hormonu enjekte edilerek tedavi uygulanmaktadır. Yetişkinlerde de eksilen hormonları dengelemek için hormon tedavisi uygulanmaktadır. Büyüme hormonunun yanında kortizol, tiroid hormonu, yumurtalık hormonları ve testesteron hormonları verilmektedir. Kortizol hormonu yerine prednizon ya da hidrokortizon gibi ilaçlarla ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Hipofiz Bezi Yetmezliği Hastaları için Yaşam Stili Önerileri

Hipofiz bezi yetmezliğinde doktorun verdiği ilaçların kullanımına dikkat edilmeli ve saatleri geçirilmemelidir. Özellikle çocuklarda görülen gelişim yavaşlığında tedavi, beslenme ile desteklenmelidir. Besin değeri yüksek gıdalar tükerilmeli ve çocuğun gelişmesine yardımcı olunmalıdır.

 • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Frengi Nedir?
Düz Taban Nedir?
  RSS
  © 2020 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları