Lütfen bekleyin..
istanbul
22°
20 Haziran 2019, 02:16

DIFTERI (KUS PALAZI)

06 Mayıs 2018, 13:39

DIFTERI (KUS PALAZI)

Difterinin nedeni olan Corynebacteriumdiphtheriae bakterisi oldukça tehlikeli bir zehir salgılar Bakterinin salgıladığı bu zehir kalpte ve sinir sisteminde oldukça ciddi bozukluklara yol açar Mikrobun kaynağı hastalar ve bakteriyi taşıyan kişilerdir. Genellikle damlacık yoluyla bulaşır. Çok ender vakalarda doğrudan temasla geçer Vücudun hemen kabul ettiği bir hastalık değildir Bebeklerde çok ender olarak rastlanır .Çocuklarda 2-6 yaş arası çok sık görülür. Yaş ilerledikçe hastalığa yakalanma olasılığı giderek zayıflar.
Oluştuğu yerlere göre difterinin aşağıdaki çeşitleri vardır:

Burun difterisi
Difterinin bebeklerde en çok görülen şeklidir. Bazen çok az ateş yapar. Solunum güçleşir En belirgin işareti burun akıntısının iltihaplı ve kanlı olmasıdır Burun difterisi çoğu zaman fark edilmez ve ağır hastalık olması nedeniyle tehlikelidir.

Ağız ve boğaz difterisi
En sık görülen difteri şeklidir. (yüzde 50) Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü ile başlar Bademciklerin üstü ve küçükdil boğazın arka duvarına (ağır seyreden vakalarda ağız dokusuna) kadar uzanan beyazımsı gri renkli lekelerle kaplanır Lekeler, tahta bir spatula ile kazındığında kanama olmaz Boyun lenf bezlerinde şişme görülür.

Gırtlak difterisi
Kimi zaman kendiliğinden kimi zaman da boğaz difterisinden yayılarak oluşur Çocuklarda 1-4 yaş arası çok sık görülür Yavaş yavaş sıcak basması, kuru ve boğucu öksürük ve solunum güçlüğü ile başlar Bu belirtiler birkaç gün içinde şiddetlenir. Belirtilerin nedeni gırtlak zarındaki şişliklerin difteri pasına dönüşmesidir. Eğer gerekli müdahale yapılmazsa solunum yollarında hayati tehlike oluşturabilen sıkışmalar olabilir .Solunum güçlüğü giderek artar ve soluk alınırken ıslığa benzer bir ses duyulur. Boğaz kasları gerilir. Göğüs kafesi ve karın boşluğu zorlanır. Çocuklarda morarma olur Yüz soluk, nabız zayıf, kalp atışları hızlıdır Boğulma krizleri ölümle sonuçlanabilir.

Göz difterisi
Gözün bağdokusu üzerinde oluşur .Göz şişer ve beyazımsı gri renkli bir tabakayla kaplanır Bazı durumlarda göz açılamayacak kadar şişer, gözden kanla karışık iltihap akar Saydam tabakanın zedelenmesi sonuçta kör olma olasılığı vardır.

Deri ve yara difterisi: Oldukça tehlikelidir ve belirli bir yara tabakası oluşturarak kendini belli eder
Göbek difterisi : Yara difterisinin göbekte görülen şeklidir
Ortakulak difterisi : Çok ender olarak görülür
Kuluçka devresi: 1-7 gün
 

Belirtileri:

Hastalık ateşle başlar Baş ağrısı, kusma, çocuklarda karın ağrısı olur .Belirtileri bakterilerin yerleştiği bölgeye göre değişiklik gösterir.

Seyri
Çok hafif geçen durumlarda hasta olan kişiyi fazla sarsmaz ve ateş aşırı derecede yükselmez (38,5 dereceye kadar) Çok belirgin olmayan yutkunma güçlüğü görülür .Kimi zaman, difterinin belirgin özelliği olan iltihaplı tabaka bile olmaz. Bu takdirde hastalığın hızla yayılma olasılığı vardır, çünkü hastalık teşhis edilemediği için hastanın ayrılması söz konusu olmamıştır.
Hastalık sürekli ilerleme gösteriyorsa boğaz, burun ya da gırtlak difterisi vb gibi difteriler ortaya çıkabilir Hastalık seyrinin çok ağır geçtiği durumlarda kuvvetli zehir etkileri görülür .Çok yüksek ateş, nabız düzensizliği, huzursuzluk, sürekli kusma, burun ve deride ufak tefek kanamalar, boğazda şişme gibi ağır yan etkiler ortaya çıkar.
Difteri bakterilerinin salgıladığı zehir kana geçerse kalp, kan dolaşımı ve sinir sistemlerinde bozukluklar baş gösterir Sonunda kan zehirlenmesinden kaçınılamaz.

Hastalığın seyri sırasında en belirgin işaretler şunlardır:
Aşırı solukluk, kusma, nabız atışlarının düzensizliği, soğukluk duygusu, ısı ve tansiyon düşmesi, 2 ya da 3 hafta içinde kalp kaslarındaki iltihaplanma sonucu ani ölüm İyileşme sırasında bile kalp kaslarının iltihabı sonucu ölüm görülebilir .Diğer bulaşıcı hastalıklara oranla kalp daha çok etkilenir 2 ve 4 haftalar arasında görülen felçler, sinir sisteminin de hastalıktan ötürü etkilendiğine işarettir Hastalık nedeniyle oluşan felçler hastayı ve ailesini korkutursa da, hastalık teşhisinde yardımcıdır ve çoğu kez birkaç ay sonra felç durumu ortadan kalkar.

Tedavi
En iyi ilaç l894te bulunan difteri serumudur.Difteri serumu, kanda serbestçe dolaşan zehirli maddeleri yakalar, ama kalp kasları ya da sinir sistemine yerleşmiş olan zehirli maddelere ulaşamaz ve hastalığa neden olan bakterileri öldüremez Bu nedenle difteri serumu mümkün olduğu kadar erken verilmelidir Serumla birlikte penisilin de verilmelidir. Penisilin yalnızca difteri bakterilerini yok eder, zehirleri etkileyemez Kan dolaşımının sürekli kontrol altında tutulması çok önemlidir Kalp üzerindeki yan etkisi dikkate alınarak hastanın 8-14 gün süreyle yatakta tutulması gerekir. Difterinin her çeşidinde ve kalpteki yan etkilerinde hastanın mutlaka bir hastane tedavisi altına alınması zorunludur.

Korunma
Burun ve gırtlak salgılarının bakteriyolojik laboratuvar araştırmasında sonuç negatif alındığında hastalık bulaşıcı niteliğini kaybetmiş demektir Çocuklara difteri aşısı yapılmalıdır Hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla hastanın mutlaka ayrılması gerekir Beklenir bir difteri olasılığına karşı çocuklara serum verilebilir.
Difteri aşısı dört haftalık aralarla yapılır İlk aşı, bir yaşına kadar yapılmalı, 2 ve 6 yaşlarında tekrarlanmalıdır Difteri aşısı tetanos aşısı ile birlikte de yapılabilir Hastanın evde tedavi edilmesi halinde, hastaya bakan kişinin hastanın yanına girerken bir maske takması ve oksijen peroksitli suyla gargara yapması gerekli önlemler arasında sayılabilir.
Difteride penisilin, eritrosin ve streptomisin kullanılır Ağır vakalarda kortikosteroidler kullanıla

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları