Lütfen bekleyin..
istanbul
23°
27 Mayıs 2019, 15:59

HIPERTANSIYON

26 Mayıs 2018, 21:05

HIPERTANSIYON

HipertansiyonNedir ?

Hipertansiyon, kan damarlarinin içerisindeki basincinyukselmesidir; kelime anlamiyuksek kan basincidir. Hipertansiyon kan damarlarina zarar verir. Felç, kalp krizi, kalp yetmezligi ve böbrek yetmezligi gibi ciddi rahatsizliklara neden olabilir.

Doktorum Hipertansiyon HastasiOldugumaNasil Karar Verdi ?
Buyuk tansiyon 140 veya uzerindeoldugu zaman veya kuçuk tansiyon 90 ve uzerinde ise hipertansiyon duşunulur. Tansiyonunuz yukseldigindebaşagrisi, nefes darligi, gögusagrisi gibi şikayetler olabilir. Ama hipertansiyon hastasioldugunuzuanlamanin tek yolu tansiyonunuzun ölçülmesidir.

Neler Hipertansiyona sebep Olur ?

Hipertansiyon bazi ailelerde sık olarak görulmektedir, dolayisi ile ailevi (kalitsal) olabilir, ancak bu kesin değildir.Digerbir çok durum hipertansiyona neden olabilmektedir.

 Bunlardan bazilarişunlardir : şekerhastaligi, şişmanlik, hareketsizlik, aşiri alkol kullanmak, çok tuzlu, çok yagli ve bol kalorili (hamur işleri, tatlilar) yiyecekler yemek, sebze ve meyveyi az yemek.

Tansiyonumun YukselmesiniNasilEngellerim ?

Tansiyonunuzun yukselmesini engellemek ve meydana getirebilecegirahatsizliklari engellemek için yaşam tarzinizidegiştirmeniz gerekmektedir.Yaşaminizdadegiştirmeniz gerekenlerin başinda şunlar gelmektedir: Egerşişmansaniz, zayiflayin Alkol kullaniyorsaniz, hiç içmeyin veya azaltin Haftada 4 - 6 gun, en az 30 dakika spor yapin, en azindanaçik havada yuruyun.Dengeli beslenin Bol sebze ve meyve yeme alişkanligi edinin. Hamur işi ve tatli gibi yagli ve şekerli yiyeceklerden uzak durun Hayvansal yag ve doymuş yag (margarin) kullanmayin.Yemeklerinize çok tuz atmayin. Ama tamamen tuzsuz yemek de yemeyin şigara içmeyi birakin Kahve ve çayi az için.

Doktorum Beni Nasil Tedavi Edecek ?
Doktorunuz hipertansiyonunuz olduguna kesin olarak karar verdikten sonra, bu hastaliga neyi sebep oldugunuaraştiracak.Bunun için sizi muayene edecek, ailenizde kalp krizi, felç gibi bir hastalik olup olmadigini soracak ve size kan tetkikleri yaptirarak kan şekerinize, kan kolesterol duzeyinize bakacak Doktorunuz daha sonra tedavinizi düzenleyecek. Tansiyonunuz hafif derecede yuksek ise yukaridasiralanan tavsiyelere uymanizi isteyecek, eger tansiyonunuz daha yuksek ise veya başka bir hastaliginiz varsa doktorunuz bunlara yönelik ilaçlar yazacak.

Bu Hastaliktan Kurtulabilecek miyim ?
Hipertansiyon için 80 den fazla ilaç mevcuttur.  İlaçlariniduzenli olarak kullanan her 10 hastadan 9 u bu ilaçlardan fayda görmektedir .Aşagidaki önerilerimize uyarsaniz durumunuz daha da iyiye gidecektir. Doktorunuza yardimci olun ve ondan bir şey gizlemeyin.Yapacaginiz şeylere ailenizi de dahil edin ; onlarla birlikte spor(yuruyuş) yapin, onlarin da sizin gibiduzenli beslenmesini saglayin,

onlara da sigara içirmeyin Tansiyonunuzu duzenli olarak ölçturun veya ölçun ve bunlari formun arkasindaki çizelgeye yazip doktorunuza gösterin. İlaçlariniziduzenli olarak alin Doktorunuzun söyledigiherşeyi yerine getiriyor ama şikayetlerinizin geçmediginiduşunuyorsaniz bunu doktorunuza iletin .Tansiyonunuz normale inse bile doktorunuzun tavsiyelerini birakmayin Doktorunuz aksine bir şey söylemezse 3 - 6 ayda bir doktorunuza kontrole gidin.

Etiketler : Hipertansiyon
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Tifo Nedir?
Nefrit Nedir?
Hirsutizm Nedir?
Hipofiz Tümörleri Nedir?
Hipofiz Bezi Yetmezliği Nedir?
Frengi Nedir?
    RSS
    © 2019 - TIPİLMİ- Sağlık,Hastalıklar.Tıp öğrencileri,Tıp notları